Kırklareli Hüzün ve Gururu Bir Arada Yaşadı.

Kırklareli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Kırklareli 10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ün vefatının hüznünü ve 95. Yıl önce düşman işgalinden kurtuluşunun gururunu yaşadı.

Kırklareli Şehitliğinde düzenlenen törende, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu tarafından Şehitlik Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu ve saygı atışı yapıldı.

Ayrıca, Vali Vekili Erdoğan Beypınar’ da şehitlik anı defterini imzaladı.

Daha sonra Vali Vekili Beypınar, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Aydın Cihan Uzun, AKP Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP Kırklareli milletvekilleri Vecdi Gündoğdu ve Türabi Kayan, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu,  İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar ve beraberindekiler, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda devam eden törende, bir grup öğrenci, Vali Vekili Beypınar, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Uzun ve Belediye Başkanı Kesimoğlu’na Atatürk portresi hediye etti.

HÜZNÜ VE GURURU BİRLİKTE YAŞIYORUZ…

Tören Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun konuşması ile devam etti.

10 Kasım’ın Kırklareli için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Keslimoğlu, hüznün ve sevincin bir arada yaşandığını belirtti.

Kesimoğlu ’’ Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bugün burada minnet ve şükranla anıyorum. 10 Kasım bizim için anlamı büyük olan bir gün. Hüzünlü ve gururlu bir günü aynı anda yaşıyoruz. Hüzünlüyüz çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız gün. Büyük önder, siyaset adamı, asker, en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü 79. Yıl önce sonsuzluğa uğurladık, hüzünlüyüz. Aynı zamanda 95. Yıl önce emperyalizme karşı Mustafa Kemal’in ve arkadaşlarının öncülüğünde Kurtuluş Savaşı sonucunda bağımsız devletimize kavuştuk. İlimiz düşman işgalinden kurtuldu, gururluyuz. İşte biz bu yüzden 79 yıldır 10 Kasım’ı hüzün ve gururla kutluyoruz. Yaşam her yönü ile devam ediyorKurtuluş bayramımız kutlu olsun değerli hemşerilerimiz’’ diyerek sözlerine başladı.

Laik, çağdaş, demokrat, aydınlıkçı bir Türkiye’nin temsilcileri olduklarını ifade eden Kesimoğlu ‘’ Biz Anadolu destanına Trakya savunması olarak geçen katkılarımız ile ulusumuza sahip çıkmanın gururunu yaşayan Kırklarelilileriz’’ dedi.

KIRKLARELİ’NDE MUSTAFA KEMAL BİR BAŞKADIR…

Kırklareli’nde Mustafa Kemal’in bir başka olduğunu ifade eden Kesimoğlu ‘’Çünkü Kırklareli Cumhuriyettir, Kırklareli Türkiye’dir, Kırklareli Mustafa Kemal Atatürk’tür. Biz Kırklareli’nde yeni doğan çocuklarımızın bir kulağına dua, diğer kulağına andımızı okuruz.Bizi farklı kılan özelliklerimizin en başında gelen budur. Biz Mustafa Kemal’le ulus olduk, birey olduk, yurttaş olduk. Kulluktan kurtulduk hak sahibi olan hukuk devletinin yurttaşları olduk’’ ifadelerini kullandı.

Gençlere seslen Kesimoğlu ‘’Sevgili gençler sözlerim size. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyeti size armağan ve emanet etti. Cumhuriyet’in karşı karşıya kaldığı, kalacağı, kalmak zorunda olacağı bütün tehlikelere karşı sorumluluk öncelikle sizin omuzlarınızda. Atatürk siz gençlerin rotasını da çizdi. ‘’Benim manevi mirasım yok’’ dedi. ‘’Benim manevi mirasım ayet olarak, doğma olarak yok’’ dedi. ‘’Dondurulmuş kalıplaşmış kurallar bırakmıyorum’’ dedi. ‘’Ben size miras olarak iki şey bırakıyorum. İlim ve akıl. Benden sonra beni benimsemek isteyenler ilim ve akıl ekseninde hareket ederlerse bu yeterlidir, bu yerinde bir davranıştır’’ dedi. ‘’Ancak o zaman sizler benim manevi mirasçım olursunuz’’ dedi’’ diye konuştu.

Kesimoğlu sözlerini şöyle tamamladı ‘’Yaşasın Kırklareli, yaşasın Mustafa Kemal, Yaşasın Cumhuriyet”

Kesimoğlu’nun Konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okudu, Kırklareli Belediyesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Secured By miniOrange